LİNKLER
Odalar ve borsalar
 Gazete - Haber - TV
Devlet
Ekonomi
Laboratuar

Laboratuvarımızda şu anda buğday ve un ile ilgili analizler ve yem ile ilgili analizler yapılmaktadır.

Buğdayda ve unda nem, gluten index, kül tayini, hektolitre, yaş gluten ve sedimantasyon, azot/protein tayini gibi analizler yapılmaktadır.

Yemde ise azot/protein tayini, yapılmaktadır.

Yapılacak olan analizler neticesinde üreticilerin ürünlerinin mevcut kalitelerini tespit edip kalitelerini daha da arttırmalarına yardımcı olunmaktadır.

LABORATUVARIMIZDA BULUNAN ALETLER

PFEUFFER HE 50 RUTUBET ÖLÇME CİHAZI: Birçok taneli hububat ve unda çok kısa sürede rutubet ölçümü yapar. Portatif olması sayesinde ister tarlada ister fabrikada rahatlıkla kullanılır. Ölçüm kabı içine kullanılan numune sıkıştırılarak cihaz üzerine belirtilen yere oturtulur ve ürün ismi seçilir. Ölçüm tuşuna basılır ve 10 saniye içinde sonuç ekrandan okunur. Alman malıdır.

HEKTOLİTRE AĞIRLIĞI ÖLÇÜ ALETİ: Hububatlarda 1 litrelik hacmin ağırlığını ölçerek ( özellikte buğdayda un) randımanın belirlenmesini sağlar. Tane iriliğine bağlı olarak verimin sağlıklı hesaplanması için pratik yoldur. Mekanik  bir gövdeden oluşmakta olup, manuel terazisi ve gram takımı pakete dahildir. Yerli imalattır.

PERTEN LABORATUVAR DEĞİRMENİ 3100: Buğday ve bir çok hububatta homojen olarak öğütme yapan bu değirmen ; Falling number ( düşme sayısı), Yaş gluten, Gluten index, Protein ve Inframatik analizleri için uygun numune hazırlar. Çekiçli tip değirmendir. Öğütülen numune içinde bulunan 0.8 mm. delik çaplı elekten geçerek paslanmaz çelik kapta toplanır. Ses yalıtımı için motor gövdesi kaplanmıştır. Nem miktarına göre 30-50 saniyede 300gr öğütme kapasitesine sahiptir. Orijinal İsveç malıdır. 

PERTEN GLUTOMATİK 2200 : Ekmek yapımında önemli bir kalite kriteri olan yaş gluten miktarı tayinin otomatik olarak yapılmasını sağlar.2 farklı yıkama haznesi olup, farklı ya da paralel numunelerin 5 dakikada gluten miktarı hesaplanır. Uluslar arası standartlardan (AACC veICC) onaylı tek gluten yıkama cihazıdır. Orjinel İsveç malıdır.

PERTEN SANTRİFÜJ 2015 İNDEX: Yüksek devirde satrrifüjleme sistemi ile sağlam gluteni zayıf glutenden ayırarak index değerlerini belirler. Gerek buğday alımında, gerekse un üretiminde kalitenin kontrolü için kullanılır.1 dakikada 6000 devir yapar. Uluslar arası standartlardan onaylı tek orijinal ındex makinasıdır. İsveç malıdır.

PRESİCA BJ 1000 C MODEL HASSAS TERAZİ: Laboratuvar analizlerinde hassas tartım işlemlerinde kullanılır. Tartım kapasitesi 410 gr ve tartım hassasiyeti 0,01 gr.dır. Orijinal İsveç malıdır.

SEDİMANTASYON ANALİZ SETİ: Unun ekmeklik ve gluten kalitesinin kısa sürede belirlenmesinde, ayrıca süne tahribatına uğramış buğdaylardan elde edilen unların uğradığı kayıpları ortaya çıkartır. Toplam test süresi 15 dakikadır. Gerekli tüm cam malzemeler ve çözeltiler pakete dahildir. Yerli imalattır.

NUMUNE ALMA SONDASI (2 ADET): Kamyon, traktör gibi taşıyıcılar yada depolardan homojen olarak numune alımında kullanılır. 1,5 m. uzunluğundadır. 7 gözlü olması sayesinde hububat yığınının her katmanından numune alınabilir. Pirinçten imal edildiğinden aşınma ve paslanma olmaz. Yerli imalattır.

NÜVE MF 120 KÜL FIRINI : Kül tayinleri için kullanılmaktadır. Dijital elektronik kontrollüdür.6 lt. iç hacme sahiptir.Max.1200 dereceye ulaşabilir. Yerli imalattır

 

KÜL TAYİNİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
DESİKATÖR: 20 cm çapında, seramik tablalı, nem alıcı kimyasalı ile birlikte. Alman malı
PRECİSA XB 220 A MODEL ANALİTİK TERAZİ: Laboratuvar analizlerinde kullanılan analitik terazi 220 g. Kapasiteli olup 0,0001 gram tartım hassasiyetindedir. Orijinal İsveç malıdır.

NÜVE NS 104 SAF SU CİHAZI: 4.5 Litre/saat kapsitelidir. Paslanmaz çelikten yapılmıştır. Yerli imalattır.

ELEK SALLAMA MAKİNASI: Buğday ve öğütme teknolojisi söz konusu olduğunda, elek analizi ve vals ayarı verimi üst düzeyde etkileyen bir önem taşır. Vals ayarlarında standartların dışına çıkılması halinde, unun homojen bir yapıya ulaşması olanaksızdır. Bu da hem un kalitesini, hem de üretim verimini olumsuz yönde etkiler. Vals ayarının yanı sıra, TSE standartlarında belirtilen elek altı ve elek üstü analizlerinin ve laboratuvar analizlerinin yapılması için geliştirilen elek sallama makinası, gerçek verime ulaşmanız için en güvenli yol.

 

GERBER SANTRİFÜJ: 8 Bütürometre kapasiteli Zaman saatli, ısıtıcılı

PEYNİR BÜTÜROMETRESİ

BENMARİ SU BANYOSU: 40?25?13,5 cm İç hazneli , 13 lt Dijital, oda sıc / 100 oC , Kapaklı İç sirkülasyonlu

PH METRE : Masa Tipi, Hanna , Ph-211 Model

OTOKLAV CİHAZI: Japon Malı, Alp Marka, Dik Tip 30?45 cm 32 litre

KURU HAVA STERİLİZATÖRÜ : Dijital, oda sıc / 250 oC Emniyet Termostatlı, Paslanmaz Çelik İç Hazneli 55 litre Kapasiteli

REFLAKTOMETRE
0-80 Brx PORTATİF: WYT-4 Model
0-95 Brx MASA TİPİ: 2 WA Model, Abbe Reflaktometre

SİRKÜLASYONLU SU BANYOSU: Reflaktometre için

ETÜV CİHAZI: Dijital oda sıc/ 80 oC , Emniyet Termostatlı, İç Cam Kapılı Paslanmaz Çelik İç Hazneli, İç Sirkülasyonlu 55 litre Kapasiteli

MANYETİK KARIŞTIRICI: Isıtıcılı

AZOT / PROTEİN TAYİN CİHAZI: Sekizli yakma tekli destilasyon ünites
Aksesuarları ile komple

YAĞ TAYİN CİHAZI ( SOXHELET): 4’lü Plateli ısıtıcı, 4 grup, Paslanmaz çelik                                                                                                                 
soğutucuları 4 Ad Berzalüs Kabı ve hortumları

SELÜLOZ SÜZME DÜZENEĞİ: 2Ad. Nuçe erleni, kroze süzme Adaptörü, Tapa ve cam boruları, su trombu ile 10 ad. Gorç krozesi 50 ml

BİTKİ ÖĞÜTME DEĞİRMENİ: Hububatlar, hayvan yemleri, tahıl taneleri, baharatlar, tohum, kurutulmuş meyve, bitki kökleri ve sap/ saman öğütülmesinde kullanılmaktadır.

NIR ANALYSER : Cropscan 2000B modeldir. Tahıllarda, yağlı tohumlarda ve unda 2-4 saniyede protein, rutubet, kül ve yağ analizleri yapmaktadır.


Haberler & Duyurular
ANKET
Borsamızın duyuru ve faaliyetlerinin size hangi yolla ulaşmasını tercih edersiniz?
E-POSTA BÜLTENİ